VA (1) // 15.kapitola 2/2

16. march 2011 at 15:48 | by Kimberly |  Vampire Academy // Vampýrská Akademie
"Nedělala to," objasnila Lissa varovným tónem. "Vždyť jsem vám to říkala."
"Jasně, jasně. Vím, že s Jessem a Ralfem k ničemu nedošlo. Ale vy jste to dělaly, že jo? Když jste byly pryč."
"Nech toho," zasyčela Lissa. Nátlak fungoval nejlíp při přímém očním kontaktu, jenže on se teď díval na mě, a ne na ni. "Náhodou je to hustý. Dělaly jste, co jste musely. To není, jako kdybys byla dárkyně. Jen by mě zajímalo, jaký to je. Danielle Szelská mi jednou dovolila, abych ji kousnul. Po­vídala, že to nemůže k ničemu přirovnat."

Všechny holky v pokoji zaraženě vykulily oči. Sex a pití krve s dhampýry byla zvrhlost; mezi Moroji to byl kanibalismus.
"Ty tak kecáš," obvinila ho Camille.
"Ne, fakt. Bylo to jen malý kousnutí. Nebyla sjetá jako dár­ci. Ty jo?" Volnou rukou mě objal kolem ramen. "Líbilo se ti to?"
Lissa jen strnule koukala, v obličeji úplně bledá. Alkohol otupil plnou sílu jejích pocitů, ale i to mi stačilo, abych po­znala, jak se cítí. Vsakovaly se do mě její temné, vyděšené myšlenky zabarvené vztekem. Obvykle svůj vztek dokázala dobře ovládat - na rozdíl ode mě -, ale už jsem ji viděla pěkně vypěnit. Jednou se to stalo na večírku podobném tomuhle, jen pár týdnů poté, co odvedli profesorku Karpovou.
Greg Daškov - vzdálený Nataliin bratranec - pořádal pařbu ve svém pokoji. Jeho rodiče zjevně znali někoho, kdo taky někoho znal, protože měl jeden z největších pokojů na celé koleji. Před tou nehodou se kamarádil s Lissiným brat­rem a tehdy byl šťastný, že může Andreho sestřičku zařadit mezi své společenské známosti. Greg nadšeně uvítal i mě a tu noc jsme se k sobě celkem měli. Pro druhačku, jako jsem byla já, to bylo opravdu něco, být s Morojem z vyššího ročníku.
Tu noc jsem hodně pila, ale pořád jsem dohlížela na Lissu. Ve společnosti tolika lidí vždycky trochu trpěla úzkostí, ale nikdo si toho nevšiml, protože to dokázala skvěle maskovat. Byla jsem opilá, a tak ke mně její pocity nepronikly, ale vypadala, že je v pohodě, tak jsem si nedělala starosti.
Greg mě najednou přestal líbat a zadíval se na něco za mnou. Oba jsme seděli v jednom křesle a já mu seděla na klíně, takže jsem si div neukroutila hlavu, jak jsem se snažila uvidět na co se dívá. "Co je?"
Popuzeně zavrtěl hlavou. "Wade přivedl dárkyní."
Podívala jsem se tím směrem a spatřila Wadea Vodu, jak tam stojí a jednou rukou objímá křehkou dívku asi mého věku. Byla člověk. Pěkná holka s vlnitými blond vlasy a porcelánovou pletí, bledou ze ztráty krve. Několik kluků se k ní u ihned nahrnulo, smáli se a dotýkali se jejího obličeje a vlasů.
"Dneska jich nakrmila hodně," poznamenala jsem, když jsem si všimla jejího zmateného výrazu.
Greg mi zajel rukou za krk a znovu mě obrátil k sobě. "Oni jí neublíží."
Ještě chvíli jsme se líbali a potom mi někdo zaklepaly rameno. "Rose?"
Nade mnou stála Lissa. Udivil mě její úzkostný výraz, pro­tože jsem nedokázala vycítit její emoce. Vypila jsem moc piv. Zvedla jsem se z Gregova klína.
"Kam jdeš?" podivil se.
"Hned jsem zpátky" Odvedla jsem Lissu stranou a zatoužila být zase střízlivá.
"Co se děje?"
"Oni."
Kývla hlavou směrem ke klukům, co obklopovali dárkyni. Postávala jich tam celá skupinka. Když dárkyně zvedla hla­vu, všimla jsem si malých červených zranění na jejím krku. Provozovali tam nějaké hromadné pití krve, jeden po druhém se z ní krmili a činili jí neslušné návrhy. Byla mimo, všechno jí bylo jedno, a tak je nechala, aby si s ní dělali, co chtějí.
"Tohle nemůžou dělat," řekla mi Lissa.
"Je to dárkyně. Nikdo je nezastaví."
Lissa se na mě prosebně zadívala. Z očí jí plálo pobouření, bolest a vztek. "Ani ty?"
Vždycky jsem z nás byla ta průbojnější, dohlížela jsem na Lissu už odmalička. Když jsem ji teď viděla tak rozrušenou, když mě žádala, abych dala věci do pořádku, bylo to víc, než jsem dokázala snést. Rozechvěle jsem přikývla a odpotácela se k té skupince.
"Jseš tak zoufalej, že musíš pít z takhle sjetý holky, Wade?" dotázala jsem se.
Podíval se na mě, ale rty od jejího krku neodtáhl. "Co je ti do toho? S Gregem už jsi hotová, tak se poohlížíš po někom dalším?"
Dala jsem si ruce v bok a doufala, že ten postoj působí nasupeně. Ve skutečnosti se mi spíš začal zvedat žaludek ze všeho toho chlastu. "Tebe bych se nedotkla ani po všech dro­gách na světě," oznámila jsem mu. Několik jeho kamarádů se rozesmálo. "Ale třeba bys to mohl dát dohromady tady s tou lampou. Ta je taky dost mimo, takže bys i ty mohl bejt spokojenej. Tuhle holku už nepotřebuješ." Další lidi se roze­smáli.
"Do toho je ti kulový," zasyčel. "Ona je jenom oběd." Mlu­vit o dárcích jako o jídle bylo snad ještě horší než nazývat dhampýrky krvavými děvkami.
"Tohle není vampýrská jídelna. Nikdo na to není zvědav."
"Jo," souhlasila se mnou jedna starší studentka. "Je to drs­ný," I její kamarádky jí daly za pravdu.
Wade zíral na nás na všechny, ale na mě nejhůř. "Fajn. Nikdo z vás se na to koukat nemusí. Jdeme." Popadl dárkyni za ruku a strkal ji ven. Nemotorně klopýtala za ním ven z po­koje a při tom tiše kňourala.
"Nic lepšího jsem udělat nemohla," pověděla jsem Lisse.
Dívala se na mě dost šokovaně. "Jenom ji odvede do svýho pokoje. Tam jí bude dělat ještě horší věci."
"Liss, taky se mi to nelíbí, ale nemůžu ho pronásledovat." Přejela jsem si rukou po čele. "Mohla jsem mu jednu vrazit, jenže jsem se bála, abych se u toho nepoblila."
Zamračila se a skousla si ret. "To nemůže dělat."
"Promiň."
Vrátila jsem se ke křeslu, kde seděl Greg, a cítila se dost špatně kvůli tomu, co se právě stalo. Dívat se na to, jak Moroj zachází s dárkyní jako s otrokyní, se mi nelíbilo o nic víc než Lisse - navíc mi to připomínalo, že spousta Morojů se domnívá, že se takhle můžou chovat i k dhampýrkám. Jenže tuhle bitvu jsem nemohla vyhrát. Ne dneska v noci.
Greg si mě natočil, aby se mi líp mohl dostat ke krku. Vtom jsem si všimla, že Lissa zmizela. Málem jsem upadla, když jsem se zvedla z Gregova klína a rozhlížela se kolem. "Kde je Lissa?"
Natáhl se po mně. "Nejspíš na záchodě."
Skrz pouto jsem necítila absolutně nic. Alkohol mou citli­vost otupil. Vyšla jsem do chodby a vydechla úlevou z toho, že jsem unikla té hlasité hudbě a řevu. Venku bylo ticho - až na zvuky, které zněly, jako by někdo něco rozbíjel; vycházely z pokoje o pár dveří dál. Dveře byly pootevřené, tak jsem do nich strčila a vstoupila.
Vyděšená dárkyně se krčila v rohu. Lissa tam stála se zalo­ženýma rukama, tvářila se rozzuřeně a hrozivě. Nespouštěla z očí Wadea, který na ni okouzleně zíral. V ruce držel base­ballovou pálku a vypadalo to, že ji použil, protože všechno v pokoji bylo na kusy: poličky na knihy, stereo, zrcadlo...
"Rozbij i okno," řekla mu Lissa uhlazeně. "Tak do toho, vždyť už je to jedno."
Zhypnotizovaný přešel k velkému oknu z tónovaného skla. Čelist mi poklesla málem až na zem, když se rozmáchl pálkou a vší silou s ní udeřil do skla. Okno se okamžitě rozletělo na spoustu střepů a dovnitř proniklo brzké ranní sluneční světlo, jehož svit obvykle blokovalo právě to tónované sklo. Wade sebou škubl, jak mu slunce zasvítilo do očí, ale ni se nepohnul.
"Listo," vykřikla jsem. "Přestaň. Udělej, ať s tím přestane."
"Měl přestat už dřív."
Téměř jsem nepoznávala její obličej. Nikdy jsem ji neviděla tak rozzuřenou a taky jsem ji nikdy neviděla udělat něco podobného. Věděla jsem, co to je. Moc dobře jsem to věděla. Nátlak. Připadalo mi, že jen vteřiny dělí Wadea od toho, aby se nezačal tou pálkou mlátit sám.
"Prosím tě, Listo, už to nedělej. Prosím."
Přes rozmlžený alkoholový hukot ke mně přece jen dolehly její emoce. Byly tak silné, že to bylo jako kopance. Černé. Vzteklé. Nelítostné. Ze sladké a vyrovnané Lissy proudily nezvyklé pocity. Znal jsem ji už od školy, ale v tu chvíli mi připadalo, že ji neznám vůbec.
Bála jsem se
"Lisso, prosím," zopakovala jsem. "On za to nestojí. Nech ho."
Ani se na mě nepodívala. Rozzuřený pohled upírala na Wadea. Pomalu a opatrně zvedl pálku a nasměroval ji tak, že mu mířila rovnou na lebku.
"Liss," žadonila jsem. Ach, bože. Už jsem si říkala, že se na ni asi budu muset vrhnout, abych ji zastavila. "Nedělej to."
"On to měl zarazit," prohlásila Lissa vyrovnaně. Pohyb pálky se zastavil. Teď byla přesně ve správné vzdálenosti na rozmach a pořádný úder. "Neměl jí to dělat. Lidi nemůžou s jinýma lidma takhle zacházet -ani s dárci ne."
"Ale ty ji děsíš," snažila jsem se ji uklidnit. "Jen se na ni podívej."
Nejdřív se nic nedělo, ale pak Lissa stočila pohled na dárkyni. Lidská dívka pořád seděla schoulená v rohu a rukama si objímala kolena. Její modré oči byly obrovské a světlo se odráželo od pramínků slz na její tváři. Zděšeně a dusivě vzlykla.
Lissa se tvářila netečně. Cítila jsem, jak v jejím nitru zuří bitva a ona se snaží ovládnout. V hloubi duše nechtěla Wadeovi ublížit, přestože ji zaslepoval hněv. Zkřivila obličej a pevně zavřela oči. Pravou rukou si obemkla levé zápěstí a stiskla tak silně, až se jí nehty zaryly do kůže. Trhla sebou bolestí, ale já skrze pouto vycítila, že tahle bolest odvedla její pozornost od Wadea.
Přerušila nátlak. Wade odhodil pálku a zatvářil se zmateně. Vypustila jsem dech, který jsem zadržovala. V chodbě se ozvaly kroky. Nechala jsem dveře otevřené, takže ta spoušť tady přitahovala pozornost. Do pokoje vpadli dva zaměstnanci koleje, kteří strnuli, sotva uviděli ten binec.
"Co se stalo?"
Jenom jsme koukali z jednoho na druhého. Wade vypadal naprosto ztraceně. Rozhlížel se po pokoji, pak se zadíval na pálku, pak na Lissu a na mě. "Nevím... Nemůžu si…" Najednou se zadíval na mě a rozlítil se. "Co to sakra…Tosbyla ty! Nenechalas tu záležitost s dárkyní na pokoji."
Pracovníci koleje na mě tázavě pohlédli a mně v několika vteřinách došlo, jak bych měla reagovat.
Musíš ji chránit. Čím víc to používá, tím je to horší. Zastav ji, Rose. Zastav ji, než si toho všimnou a odvedou ji pryč. Dostaň ji odtud.
V duchu jsem viděla tvář profesorky Karpové, když na mě tak zběsile naléhala. Věnovala jsem Wadeovi povýšený pohled. Dobře jsem věděla, že moje přiznání nebude nikdo zpochybňovat a Lissu nebude nikdo podezírat.
"Jo. Kdybys ji nechal jít," pověděla jsem mu, "nemusela jsem dělat tohle."
Zachraň ji. Zachraň ji před ní samotnou.
Po téhle noci už jsem nikdy nepila. Nechtěla jsem, aby mě alkohol vyřadil a já nemohla Lissu chránit. A o dva dny později, když jsem měla být vyloučena za "ničení majetku", vzala jsem Lissu a utekly jsme z Akademie.

Zpátky v Lissině pokoji, když mě Xander jednou rukou objímal a já sledovala Listin rozzuřenýpohled, neměla ani tušení, jestli náhodou zase neprovede něco drastického. Tahle situace mi tolik připomínala ten večírek před dvěma lety. Věděla jsem, že musím to napětí zmírnit.
"Jenom trošičku krve," přemlouval mě Xander. "Nevezmu si moc. Jenom bych rád věděl, jak chutnají dhampýrky. Tady je to všem jedno."
"Xandere," zavrčela Lissa. "dej jí pokoj."
Vymanila jsem se z jeho objetí a s úsměvem jsem uvažovala, jak říct něco vtipného, a ne něco, co by vyprovokovalo boj. "Nech toho," utahovala jsem si z něj. "Posledního kluka, kterej mě o to požádal, jsem musela praštit, ale ty jsi mnohem hezčí než Jesse. To by byla škoda.
"Hezkej?" dotázal se. "Jsem úžasně sexy, ale ne hezkej."
Carly se zasmála. "Ne, jseš hezkej. Todd mi říkal, že si kupuješ nějakej francouzskej gel na vlasy."
To rázem odvedlo Xanderovu pozornost, což se snadno stává mnoha přiopilým lidem. Otočil se, aby bránil svou čest, a na mě úplně zapomněl. Napětí povolilo a Sander bral dohadování o gelu navlasy naštěstí s humorem.
Lissa se mi přes celý pokoj zadívala do očí a bylo znát, že se jí taky ulevilo. Usmála se na mě a nepatrně kývla hlavou na znamení díků, načež se vrátila k Aaronovi.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama
.............................................................................................................................................
archiv
| 15.3.2011 | © vampireacademyweb.blog.cz | home