VA (2) // 9.kapitola 1/2

10. april 2011 at 10:33 | by Kimberly |  VA (2) Frostbite // Mrazivý Polibek
Potom jsem Dimitrije nějakou dobu neviděla. Ještě ten den mi poslal zprávu, že bychom naše další dvě hodiny měli zrušit, protože je v plánu co nejdříve odjet z kampusu. Vyučování už mělo beztak skončit, a tak se zdálo jako bezva nápad dát si chvilku pauzu od trénování.
Byla to chabá výmluva a já věděla, že pravým důvodem zrušení tréninků bylo něco docela jiného. Jestli se mi chce vyhýbat, byla bych radši, kdyby to řekl na rovinu.

Ať už se vymlouval na cokoli, věděla jsem, že se mi vyhýbá kvůli tomu polibku. Kvůli tomu prokletému polibku. Nelitovala jsem toho. Jen Bůh ví, jak moc jsem se s ním chtěla líbat. Jenže jsem to udělala ze špatných důvodů. Udělala jsem to proto, že jsem byla naštvaná a nešťastná a jenom jsem chtěla dokázat, že bych mohla. Taky už mě unavovalo pořád se chovat vzorně a rozumně. Snažila jsem se ovládat, ale zdálo se, že mi to trochu ujelo.
Nezapomněla jsem na to, co mi kdysi řekl - že spolu nemůžeme chodit, a nejen kvůli věkovému rozdílu. Komplikovalo by nám to naši práci. Přiměla jsem ho k tomu polibku a hned to zažehlo problém, který by nakonec skončil tak, že by se něco mohlo stát Lisse. Neměla jsem to dělat. Včera jsem se nedokázala zastavit. Dneska jsem na věc pohlížela z trochu jasnější perspektivy a nemohla jsem uvěřit, co jsem udělala.
S Masonem jsem se sešla na Štědrý den ráno a hned jsme se vydali za ostatními. Byla to dobrá příležitost, jak na chvíli pustit z hlavy Dimitrije. Masona jsem měla ráda - hodně. A nebylo to nic takového, jako že bych se za ním rozběhla a chtěla si ho vzít. Jak pravila Lissa, prospělo by mi, kdybych zase začala s někým chodit.
Vánoční posezení uspořádala Taša v elegantním salónku v části Akademie vyhrazené pro hosty. Všude možně po celé škole se konaly různé oslavy a hromadné akce, ale rychle jsem zaznamenala, že Tašina přítomnost vyvolává neklid. Lidi na ni buď zírali, nebo se jí vyhýbali. Někdy je provokovala. Jindy to nechávala být. Dneska se ale rozhodla držet se stranou od královských a jenom si užívat tuhle malou soukromou oslavu s těmi, kdo se jí nestraní.
Byl pozván i Dimitrij. Když jsem ho uviděla, moje odhodlání trochu zakolísalo. Na tu událost se parádně oblékl. Dobře, výraz "parádně" je možná trošku přehnaný, ale takhle vyfiknutého jsem ho ještě nikdy neviděla. Většinou vypadal jako drsňák…, jako by se každou chvíli hodlal vrhnout do boje. Dneska měl tmavé vlasy stažené do culíku, jako by se vážně snažil vypadat upraveně. Na sobě měl jako vždycky džíny a kožené boty, ale namísto trička nebo termokošile měl na sobě černý svetr. Byl to úplně obyčejný svetr, nic drahého ani od módního návrháře, ale dodávalo mu to na lesku, což u něj nebylo právě obvyklé. Bože, jak mu ten svetr slušel!
Dimitrij se ke mně nechoval ošklivě, ale nijak se nepokoušel zavést se mnou hovor. Bavil se jen s Tašou a já fascinovaně sledovala, jak lehce jejich rozhovor plyne. Už jsem věděla, že se ti dva poznali přes jednoho dobrého Dimitrijova kamaráda, který byl spřízněný s Tašinou rodinou.
"Pět?" dotázal se Dimitrij překvapeně. Bavili se zrovna o dětech svých přátel. "O tom jsem neslyšel."
Taša přikývla. "Je to šílené. Jeho žena měla mezi jednotlivými dětmi pauzu snad jenom půl roku, než znovu otěhotněla. Ona je dost malá, takže vždycky rostla jenom do šířky."
"Když jsem se s ním seznámil, zapřísahal se, že nikdy nebude mít děti."
Zaujatě zakoulela očima. "Já vím! Proto tomu nemůžu uvěřit. Měl bys ho teď vidět. Úplně se z nich rozplývá. Občas mu dokonce ani nerozumím. Už skoro nemluví anglicky, ale jakousi dětštinou."
Dimitrij se usmál jedním ze svým vzácných úsměvů. "No…, děti s lidmi takové věci dělají."
"Nedovedu si představit, že by se to stalo tobě," vyprskla smíchy. "Jsi pořád tak klidný. Ale samozřejmě… dětštinou bys nejspíš mluvil rusky, takže by si toho nikdo ani nevšiml."
Oba se tomu zasmáli a já se radši odvrátila. Byla jsem vděčná, že je tu Mason a můžu se bavit s ním. Představoval pro mě příjemné rozptýlení, neboť Dimitrij mě ignoroval a Lissa s Christianem si taky špitali něco soukromého. Sex vnesl do jejich vztahu ještě víc lásky. Uvažovala jsem, jestli se mi vůbec na tom výletě naskytne příležitost promluvit si s Lissou o samotě. Nakonec se od něj přece jen odtrhla, aby mi mohla předat dárek k Vánocům.
Otevřela jsem krabičku a nakoukla dovnitř. Okamžitě jsem ucítila vůni růží a uviděla tmavohnědé korálky.
"Co to…"
Vytáhla jsem korále a zjistila, že na jejich konci visí těžký zlatý křížek. Dala mi čotky. To je věc podobná růženci, jen je o něco menší, asi jako náramek.
"Pokoušíš se mě obrátit na víru?" zeptala jsem se s úšklebkem. Lissa nebyla žádný náboženský fanatik, ale v Boha věřila a pravidelně chodila do kostela. Jako mnoho členů morojských rodin, které pocházely z Ruska a východní Evropy, se hlásila k pravoslavnému křesťanství.
A já? Já jsem pravoslavně nevěřící. Myslím, že Bůh nejspíš existuje, ale nemám čas ani energii zjišťovat, jestli tomu tak skutečně je. Lissa to respektovala a nikdy se nepokoušela mi svou víru vnucovat. Proto se mi ten dárek zdál dost zvláštní.
"Otoč to," řekla, evidentně pobavená mým šokovaným výrazem.
Udělala jsem to. Na zadní straně křížku byl do zlata vyrytý drak ověnčený květinami. Znak Dragomirů. Zmateně jsem pohlédla na Lissu.
"Tohle se v naší rodině dědí z generace na generaci," objasnila. "Tátův kamarád probíral jeho věci a v bedně našel tohle. Patřilo to strážci mojí prababičky."
"Liss…" Nezmohla jsem se na slovo. Čotky měly náhle úplně jiný význam. "Nemůžu… Nemůžeš mi dát něco takovýho."
"Nechat si to rozhodně nemůžu. Tohle je pro strážce. Pro moji strážkyni."
Omotala jsem si korálky kolem zápěstí. Křížek mě zastudil na kůži.
"Víš, že je taky možnost, že mě vyhodí ze školy dřív, než se stanu tvojí strážkyní," utahovala jsem si z ní.
Zašklebila se. "V tom případě mi to zase vrátíš."
Všichni se rozesmáli. Taša začala něco povídat, ale najednou se zarazila a zadívala se ke dveřím.
"Janine!"
Moje matka tam stála a vypadala stejně strnule a netečně jako vždycky.
"Omlouvám se, že jdu pozdě," řekla. "Musela jsem ještě něco vyřídit."
Jako vždy. Dokonce i o Vánocích musí něco vyřizovat.
Když jsem si vzpomněla na tu naši bitku, zhoupl se mi žaludek a tváře mi začaly hořet. Během dvou dnů, které uplynuly od toho incidentu, se ani jednou nepokusila mě kontaktovat, dokonce ani na ošetřovně ne. Žádné omluvy. Nic. Zaťala jsem zuby.
Přisedla si k nám a za chvíli už se zapojila do konverzace. Zjistila jsem, že se skutečně neumí bavit o ničem jiném než o záležitostech strážců. Uvažovala jsem, jestli má nějaké zájmy a koníčky. Každému ale ležel v hlavě útok na Badicovy, takže se matka pustila do vyprávění o podobném útoku, který sama zažila. K mému zděšení jí Mason doslova visel na rtech.
"Utnout někomu hlavu není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát," prohlásila věcně. Nikdy jsem si nemyslela, že sekání hlav je něco snadného, ale ona k nám mluvila, jako bychom to všichni považovali za hračku. "Musíte přerušit míchu a obratle."
Skrz pouto jsem ucítila, že Lisse se začíná zvedat žaludek. Ona si nikdy nelibovala v brutálních tématech.
Masonovi se rozzářily oči. "Jaká zbraň je na to nejlepší?"
Matka se na okamžik zamyslela. "Sekera. Ta je těžká, takže tím získáš její váhu ve svůj prospěch." Gestem ruky naznačila máchnutí sekerou.
"Drsný," broukl. "Teda, doufám, že mi dovolí nosit sekeru." Byl to absurdní a směšný nápad, jelikož sekery nejsou zrovna obvyklými zbraněmi, které by s sebou nosil kdekdo. Na vteřinu mi ale zlepšila náladu představa Masona, jak kráčí po ulici se sekerou přes rameno. Rychle to ale pominulo.
Nemohla jsem uvěřit, že se o Vánocích bavíme zrovna o tomhle. Máma všechno pokazí. Naštěstí jsme sešlost brzy rozpustili. Christian s Lissou odešli za svými záležitostmi a zdálo se, že i Dimitrij s Tašou mají co dohánět. Mason a já jsme byli na cestě na dhampýrskou kolej, když se k nám připojila moje matka.
Nikdo z nás nic neříkal. Na černém nebi jasně zářily hvězdy a jejich světlo se odráželo od ledu a sněhu kolem nás. Měla jsem na sobě slonovinově bílou bundu s lemem z umělé kožešinky. Hřála, ale proti ledovému větru, který mi fičel do obličeje, mě stejně neochránila. Celou cestu jsme mlčeli. Čekala jsem, že se od nás matka odpojí a zamíří k ostatním strážcům, ale ona došla na kolej s námi.
"Chci s tebou mluvit," přiznala konečně. Hned jsem zbystřila. Co jsem asi provedla tentokrát?
Řekla jen tohle a Mason se okamžitě od nás odpojil. Nebyl hloupý ani společensky necitlivý, ale v tuto chvíli jsem si přála, aby byl. Taky mi připadalo jako neskutečná ironie, že by se nejradši vrhl do boje s každým Strigojem, kterého potká, ale mojí matky se přitom bojí.
Omluvně na mě pohlédl, pokrčil rameny a pravil: "Hele, já teď musím… někam zajít. Tak zatím."
S lítostí jsem sledovala, jak odchází, a nejraději bych se rozběhla za ním. Jenže kdybych zkusila zahnout kramle, matka by se do mě pravděpodobně ihned pustila a udělala by mi monokla ještě kolem druhého oka. Lepší bude podřídit se a mít to co nejdřív za sebou. Nervózně jsem se ošívala a dívala se všude možně, jen ne na ni. Vyčkávala jsem, až promluví. Koutkem oka jsem zaznamenala, že na nás kouká pár lidí. Hned jsem si uvědomila, že všichni na světě zřejmě vědí, že toho monokla mi udělala ona, a tak jsem se rozhodla, že ať už mi matka hodlá dát jakoukoli lekci, rozhodně nestojím o to, aby to všichni viděli a slyšeli.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama
.............................................................................................................................................
archiv
| 15.3.2011 | © vampireacademyweb.blog.cz | home